15/11/2012

Muhteşem Yüzyıl 75.Bölüm Fragmanı izle

Muhteşem Yüzyıl 75.Bölüm Fragmanı izle, 28 Kasım Muhteşem Yüzyıl 75.Bölüm Fragmanı

Muhteşem Yüzyıl 74.Bölüm Fragmanı

Muhteşem Yüzyıl 74.Bölüm Fragmanı, 21 Kasım Muhteşem Yüzyıl 74.Bölüm Fragmanı

en iyi webmaster forumları

en iyi webmaster forumları Webmaster Forumları

Türkiye?de Webmaster sayısının fazlalığı ile doğru orantılı olarak webmasterların bir arada bulunduğu platformların sayısı da bir hayli fazla. Webmaster forumlarının bu kadar çok sayıda bulunması,web konusunda bilgiler edinmek isteyen kişilerin işlerini kolaylaştırıyor. Özellikle Vbulletin sisteminin ülke çapında yaygın olarak kullanılması ve kullanım-kurulumundaki kolaylık sebebiyle forum sayısı da günden güne artıyor. Ben de alanında kaliteli forumların birarada bulunduğu ve özelliklerinin tanıtıldığı bir yazı dizisi hazırlamak istedim. Bu yazı dizisinde her forumun kendine göre artılarından bahsedeceğiz.  Sözkonusu forumun hitap ettiği kitlenin genişliği,içerik ve üye kalitesi,alanındaki tecrübesi gibi kriterleri baz alarak yazacağım tanıtıma başlıyorum.

R10.net – Google Fan Webmaster Forumu

R10.net
2005 yılında İyinet Forumlarında çıkan sorunlar sebebiyle ayrılan grubun kurduğu webmaster forumudur. İçerik olarak SEO ve Google Servislerine ağırlık veren R10.net,aynı zamanda “İnternetten Para Kazanma Sanatı” ve “Hazır Sistemler” bölümleriyle diğer forumlardan ayrılmaktadır. Benim de bir dönem yöneticilik yaptığım ve şu anda backdoor rumuzuyla “Paylaşım Ekibi” olarak makalelerimi paylaştığım bu forum, rakiplerine göre çok daha sonra kurulmasına rağmen düzgün ve adaletli yönetim anlayışıyla bugüne değin varlığını korumuş nadir forumlardan birisidir.

Forum içerisinde aktif olarak “Alan adı satışı” ve “site satışı” yapılmaktadır. Bu aktif ticaret sırasında üyelerin mağdur olmaması için “Şikayetim Var” bölümü açılmış olmakla beraber,her üye ticaret yapmadan önce bu bölümü ziyaret ederek ticaret yapacağı kişi hakkında fikir edinmektedir. Ayrıca “Gittigidiyor ve Ebay” gibi e-ticaret sitelerinde bulunan “satış puanı” sistemi “iTrade” adı altında forum içerisinde bulunmaktadır. Böylece üyeler ticaret yapmadan önce,ticaret yapmayı düşündüğü kişinin referanslarına bakarak hakkında fikir edinebilir. Bu özelliğiyle güvenli bir ticaret alanı olan R10.net çok yakında Gittigidiyor.com’un uyguladığı “Sıfır Risk Havuz Modeli” ‘ne geçiş yaparak güvenlik önlemlerini arttıracaktır.

Türkiyede ilk kez uygulanan SEO Yarışması konsepti R10.net forumları tarafından uygulanmış olup,R10.net sayesinde gelenekselleşmiştir. Bu özelliğiyle pek çok webmaster forumuna önayak olmuştur. Her ne kadar her ödül döneminde yaşanan sorunlar katılımcıları bezdirmiş olsa da genellikle bu sorunların ana kaynağı sponsorların verdiği sözleri tutmamalarına dayanmaktadır. 2007 SEO Yarışmasında yaşanan bu olumsuzluk karşısında R10 yönetimi sponsorlardan para almaksızın ödülleri göndererek mağduriyetleri gidermiştir.

Tüm bunların yanısıra üyelerin birbirleri ile olan ilişkileri samimiyete dayalıdır. Aktif üyelerin pek çoğunun sahip olduğu “özel statülü” üyelik durumları sözkonusudur. “Silver Üyelik” ve “Gold Üyelik” adı verilen bu özel statülü üyeliklerin ayrıcalıkları kendilerine ait özel bir bölüm bulundurmalarıdır. Bu bölümlerde site yöneticileri ve ilgili üyeliğe ait kişiler “özel paylaşımlarda”  bulunmaktadır. Bu paylaşımları sadece o gruba ait kişiler görebilmektedir. Bunun yanısıra özel statülü üyeliklere sahip kişilere özel renk ve rütbe verilir. Bu sayede,renk sahibi üyeler ticaret yaparken öngüven sağlarlar. Bir diğer özel statülü grup ise “Paylaşım Ekibi” olmakla beraber,toplam 9 kişide bulunan bu ünvan sadece sektöründe en yetkin ve paylaşımcı kişilere verilir. Bu özelliğiyle R10.net paylaşım bilincinde olan üyelerini ödüllendirmektedir.

R10.net sitesi yaklaşık 40.000 üyeye sahiptir. Bununla beraber günlük 300.000 tekil ziyaretçi almaktadır. Bu özelliği ile Türkiye’nin en büyük “Webmaster Forumu” olan ve dönem dönem “davetiye ile üyelik”  kabul eden forum yönetimi,makalenin yazıldığı tarihte “onaya bağlı” üyelik kabul etmektedirler.

forum.iyinet.com – İyinet Forumları

forum.iyinet.com
2002 yılında kurulmuş bir webmaster forumu olan iyinet kurulduğu yıllarda çok büyük bir kitle toplamıştır. Eş zamanlı olarak iyinet.com üzerinden verdiği sayaç hizmeti ile popülerlik sağlayan iyinet bu avantajı güzel bir şekilde değerlendirerek webmasterları tek platformda toplama amacına girişmiştir. Uzun bir süre zarfınca alanında bir numara olan iyinet forumları bir süre sonra yönetim kadrosundaki sorunlar sebebiyle haksız kararlar almışlardır. Bu süreçte üyeler arasında gruplaşmalar olmuş ve bu gruplaşmalara forum yönetimi tarafından müdahale edilmemiştir. Bu sebepten ötürü “yönetimin adaletsiz davranışlarına”  karşı olan bir grup daha fazla süreyle forumda bulunmamak istediklerini belirtip R10.net forumlarını kurmuşlardır. Bu süreçte büyük yara alan iyinet aynı zaman diliminde çok büyük botnet saldırılarına mağruz kalmıştır. 3 ay gibi uzun bir süre  diliminde kapalı kalan iyinet forumları aynı zamanda sayaç servisi gücünü de kaybettiğinden ötürü hitap ettiği kitle daralmıştır. Bu zaman diliminde R10.net ‘in aktif faliyet ve yenilikleri karşısında tutunamamıştır.

R10.net ‘in davetiyesiz üyelik aldığı dönemlerde üyeliğini davete bağlayan iyinet,elit bir görüntü çizmek istemiş ancak bunda da nispeten başarılı olabilmiştir. Davetiye sistemindeki tutarsızlıklar sebebiyle yeterli üyeye ulaşamayan iyinet kendi içinde sindirilmeye başladığı bir dönemde, SEO Yarışması uygulayarak tekrar canlılığı sağlamıştır. İlk kez getirilen puanlama kuralı ile daha adil bir SEO Yarışması görüntüsü sunan iyinet tüm üyelerini hayal kırıklığına uğratarak keyfî bir şekilde SEO Yarışmasını iptal etmiştir. Esasında bir üyenin gov.tr ve edu.tr backlink eklemesiyle diskalifiye oluşu sonucu oluşan tartışmalar yarışmanın iptaline kadar uzamış,bu süreçte iyinet çok büyük prestij kaybına uğramıştır.

Bunun yanısıra “Sunucu Yönetimi” ve “Programlama” bölümleri ile öne çıkmaktadır. Aynı zamanda “Google Servisleri” konusunda geniş bir içeriğe sahiptir. Her ne kadar çok canlı olmasa da forum üzerinde aktif ticaret yapılmaktadır. Açılan konuların pek çoğu geçmişten kalan konular olduğundan ötürü büyük bir forum görüntüsü vermektedir ancak aktif üye sayısı azdır. Genellikle eski üyelerinin aktif olduğu iyinet forumları hala davetiye ile üyelik kabul etmektedir.

zone.org – Webmaster Zone

zone.org

Eski forumlardan birisi olan zone.org 2006 yılında yayına girmiştir. Genellikle üye profili R10.net ve iyinet forumlarından herhangi bir sorun ile ayrılan üyelerden oluşmaktadır. Ticari açıdan çok geniş portföyü olmayan forumda genellikle “alan adı ticareti” yapılmaktadır. Zone.org kuruluş amacı olarak büyük kitlelere ulaşmak isteği taşımamaktadır. Bazı bölümlerinde dönem dönem içeriğin zenginleşmesi için karakter sınırlaması yapılmaktadır. Bu sayede içerik olarak zengin bir forum olan zone.org çok aktif üyelere sahip değildir. Buna rağmen genel içerikli webmaster forumları arasında 3. sıraya yerleşmiştir. İsteyen herkes üye olabilir ve üyelikler herhangi bir onaya ve davete tâbi değildir. Sadece @alanadi.com uzantılı,yani ücretsiz servisler tarafından alınmamış bir mail yeterli olmaktadır.

Düzenli kategori yapısıyla dikkat çeken zone.org bu konuda tüm webmaster sitelerinden daha düzgün bir çizgi çizmektedir. Bu özelliğiyle ulaşılmak istenilen bilgiye kolaylıkla erişim imkanı verir. Ayrıca tanıtılan diğer webmaster forumlarından farklı olarak özel bir tasarıma ve tasarımıyla renk uyumu içerisinde bir logoya sahiptir.

Keha.net – Teknoloji ve Webmaster Platformu

keha.net
R10.net forumlarında yöneticilerle tartışan veya uyum içerisinde olmayan bir grubun oluşturduğu forumlardan üçüncüsü Keha.net ‘tir.İlk etapta kaliteli ve özgün bilgiler verme yoluna adanmış bir çizgi ile görünseler de uzun vadede bu konsepti tutturamamamışlardır. Henüz sadece 1200 üyesi olmasına rağmen “WordPress ve Diğer Hazır Sistemler” konusunda aktif bir ortama sahiptir. R10.net ‘in aktif üyelerinin yönetici olduğu forumda,son günlerde alıntı içerikli makaleler paylaşılmakta,bu özelliğiyle özgün konseptinin dışarısına çıkmaktadır. Yine de pek çok bilginin düzenli olarak bir arada bulunduğu bir ortamdır.Webmaster forumu, domain, hosting ve sunucu tavsiyelerim Marjinalim Webmaster forumu, domain, hosting ve sunucu tavsiyelerim Webmaster forumu, domain, hosting ve sunucu tavsiyelerim Webmaster forumu, domain, hosting ve sunucu tavsiyelerim Webmaster forumu, domain, hosting ve sunucu tavsiyelerim Webmaster forumu, domain, hosting ve sunucu tavsiyelerim

Oxxi.net – Birkaç Webmaster

oxxi.netYine eski r10.net üyeleri tarafından kurulmuş ancak emsallerinden farklı olarak geniş kitlelere hitap etme amacında olmayan bir webmaster forumudur. Sloganında da belirttiği üzere bir grup webmaster tarafından kurulmuş ve yeni üyeliklerde sınırlama koyan bir forumdur. Özgeçmişinizi ilettiğiniz takdirde uygun bulunursanız, foruma üye olabilirsiniz. Oxxi.net içerisinde başta Google Adsense olmak üzere “Webmaster Sorunları” gibi bölümlerde de aktif katılımlar yapılmaktadır. Henüz 1000 üyesi dahi olmamasına rağmen,emsallerine göre daha aktif olan bu forumda nitelikli bilgilerden çok sıcak ve dost canlısı bir ortam bulunmaktadır.

Webmaster.com.tr – Resmi Webmaster Platformu

webmaster.com.tr
Yine R10.net üzerinde çeşitli tartışmalar sebebiyle kopan bir grubun elit bir platform oluşturmak amacıyla oluşturduğu bir platformdur. Özellikle com.tr uzantısı ile sıradışı bir giriş yapan webmaster.com.tr,R10.net üzerinde hazırladığı logo yarışmaları ile ismini duyurmuştur. Aldığı com.tr uzantısına bağlı olarak sahip olduğu “Webmaster kelimesinin patenti” ile beraber “Türkiyenin Resmi Webmaster Platformu” sloganı ile yola çıkmıştır. Kısa süre içerisinde ani çıkışlar yapmıştır. Bunun ana sebebi R10.net ‘ten kopan bu oluşumun geniş bir kitleye sahip olması ve sitenin tasarım-isim olarak ilgi çekici olmasıyla ilgilidir. Yerli forumlar arasında en hızlı çıkışlardan birisini yapan webmaster.com.tr’nin çıkışını sürdürmesi durumunda diğer forumlara rakip olabilecek seviyeye geleceğine inanıyorum.

Not: Webmaster.com.tr 31.03.2009 itibariyle ani bir kararla yayınını durdurmuştur.

Webmaster.gen.tr – Webmaster Forumu

webmaster.gen.tr
Özellikle “webmaster forumu” aramasında uzun süredir ilk sırada listelenmesiyle dikkat çeken forumlardandır. Özellikle R10.net gibi “SEO Yarışmalarından” yüzbinlerce backlink kazanan bir forum karşısında tutunması gerçekten özel bir başarıdır.  Ancak forum sistemi olarak “SMF” kullanması pek çok webmaster için oldukça itici olmakla beraber olumsuz bir intibaa bırakmaktadır. SMF’nin kısıtlı SEO imkanlarına rağmen aldığı hit ve oluşturduğu kitle takdire şaayandır ancak kitleler forum içerisinde aktif olmamaktadır. Temel forumlarda olduğu gibi sadece içeriği alıp giden ziyaretçilere sahip olan webmaster.gen.tr ‘nin önümüzdeki aylarda VBulletin’e geçeceği ve kadrosunu yenileyeceği,aldığımız duyumlar arasında. Bununla beraber,SEO konusundaki başarısını arttırıp kaliteli bir site olacağından şüphem yok.

zoque.net/forum – Az ama Öz

zoque.net
En eski ve köklü oluşumlardandır. 2000 yılında açılmış olan bu platform,sloganı ile ters orantılı olarak geniş bir içeriğe sahiptir. Bununla beraber elit bir kitleye hitap etme amacında olduğundan ötürü,üye olmak oldukça zordur. Bu yönüyle Zoque.net üyesi olmak,tıpkı ceviz.net üyesi olmak gibi ayrıcalıklı bir durumdur.

Genellikle internette geniş tecrübelere sahip,köklü bir geçmişi olan kitlelerin katılımda bulunduğu zoque üzerinde “Site Analizi” , “Server Yönetimi” ve “Web Tasarım” gibi bölümler aktiftir.Bu özelliğiyle genellikle sektörün altyapısını hazırlayan kitle tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra “Az ama Öz” adındaki bölüm altında geniş bir genel içerik bulunmakta,sektörle ilgili pek çok konu tartışılmaktadır.

forum.ceviz.net – Ceviz Forum

forum.ceviz.net
Webmaster dünyasının en köklü ve en kaliteli forumlarından birisi de Ceviz.net forumlarıdır.. Çok elit ve kaliteli bir üye kitlesine sahip olan Ceviz.net, genellikle bilgisayar programcıları tarafından tercih edilir. Özellikle “C” ve “C#” üzerine kaliteli bilgiler barındıran platformda, programcıların yaşadıkları olası sorun ve çıkmazlarda birbirlerine destek olmaları amaçlanmaktadır. Ayrıca “Visual Basic” ve “Pascal” gibi programlama dillerinde de geniş içeriğe sahiptir.

Web tabanlı programlama dillerinden “PHP” ve “ASP” konusundaki geniş kaynkaları ile webmaster forumları arasında sayılabilme niteliği kazanmıştır. Esasen tamamen programlama ve “Linux tecrübeleri” ile ilgili olarak açılmış olan bu forum aktif bir “web tasarım” kategorisine de sahiptir. Pek çok alanda ve içerik kalitesinde diğer forumlardan üstün olan ceviz.net, davetiyeli üyelik kabul ederek kaliteli kitlesini koruma amacı gütmektedir.  Bunun yanında Zoque başta olmak üzere her forumda bulunan “Konu dışı içerikler” ile ilgili kategorilerde diğer bölümlere nispeten daha az katılım olması kitlenin kalitesini ispatlar niteliktedir.

forum.seoteknikleri.com – SEO Teknikleri

forum.seoteknikleri.com
2006 yılında tüm platformlardan bağımsız olarak,blog yazma isteğimle pararel olarak etikseo.blogspot.com üzerinde yayınladığım makaleleri “Webmaster Forumları” üzerinde paylaşmam ve ilgi görmeleri sonucu olarak seoteknikleri.com adresinde devam ettiğim yayının hizmeti olarak 2008 yılının son aylarında kurulmuş olan bir forumdur. Temel amacı “Etik Kurallar Çerçevesinde” tüm webmasterlara yardım etmek olan forumumuzda benim haricimde “SEO” adında bir yöneticimiz daha bulunmaktadır. Sektörde 5 yılı aşkın ( ki çok yeni bir sektör olduğu için güzel bir rakam sayılır) tecrübelerimizi yansıtabileceğimizi düşündüğümüz blog ve forum üzerinde güncel olarak bilgi paylaşımı yapmak niyetindeyiz.

Bu süreç dahilinde kalitemizi pek çok alanda ispatlayarak, Google’da “SEO” Aramasında ilk sırada listelenerek sektörümüzde kendimizi ispat ettik. Böylece SEO ile ilgilenen kitlelere kolaylıkla ulaşmakla beraber,kaliteli kaynaklar üretecek kişileri bünyemize “yazar” olarak dahil ediyoruz. Ayrıca kısa bir sürede,hosting sektörünün en kaliteli ve bilindik isimlerinden Vargonen Technologies ile sponsorluk anlaşmamızı imzaladık. Aynı dönemde; Reklamstore ve Türk Ticaret gibi büyük reklamverenler ile sponsorluk anlaşmaları yaptık.

2006 yılından bugüne değin süren ve devamlı olarak yükselen ivmemizin günden güne artacağını temin ederek, Webmaster Forumları ile ilgili yazı dizimi burada sonlandırıyorum.